Kontakt: budolodz@infocentrum.com lub 42 656 32 25

Arka – Ogniwo w Gdyni. Lechia w Łodzi.

W sobotę o 18 Arka Gdynia zmierzy się z Ogniwem Sopot, a trzy godziny wcześniej Lechia Gdańsk zagra na wyjeździe z KS Budowlanymi Łódź. Będą to ostatnie spotkania rundy wiosennej. Po nich w ekstralidze nastąpi blisko trzymiesięczna przerwa. „15” na krajowe boiska wrócą 12 sierpnia.

Blisko rok przyszło nam czekać na kolejny mecz Arki z Ogniwem. Jesienią, w rozgrywkach Pucharu Polski te drużyny nie grały ze sobą, a w rundzie wiosennej nowego sezonu trafiły na siebie dopiero w ostatniej kolejce.

Poprzedni mecz, który odbył się w Sopocie, decydował o brązowych medalach w sezonie 2015/16. Wówczas nieznacznie lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 10:9 po przyłożeniu Grzegorza Szczepańskiego oraz celnych kopach Wojciecha Piotrowicza. Buldogi odpowiedziały jedynie uderzeniami z karnych Dawida Banaszka i Tomasza Stępnia.

Obecnie także te drużyny w tabeli plasują się na miejscach 3-4. Mecz jeszcze nie rozstrzyga o medalach, gdyż jesienią będzie jeszcze runda rewanżowa, ale jego ciężar gatunkowy jest duży. Praktycznie tylko zwycięzca będzie mógł mieć nadzieje, że w drugim półroczu powalczy jeszcze o awans do finału.

Trudno bowiem liczyć, aby w ostatniej wiosennej kolejce punkty stracił przodujący duet Budowlani SA Łódź (wyjazd do Lublina) oraz Pogoń Siedlce (u siebie z Juvenią). Przy ich zwycięstwie z bonusem pułap punktowy liderów będzie wynosić 29, a trójmiejskie drużyny mogą mieć maksymalnie 28 Ogniwo i 25 Arka.

Szczególnie na porażkę nie mogą sobie pozwolić „Buldogi”, którzy w ostatniej kolejce przegrali w Łodzi aż 5:62. Niepowodzenie w derbach dla nich oznaczać będzie definitywne pożegnanie się z szansami na włączenie się do walki o coś więcej niż brązowy medal.

Przypomnijmy, że po zmianie systemu rozgrywek na wiosna-jesień, uległy modyfikacjom reguły gry. Przez rok każda drużyna ekstraligi rozegra po 14 spotkań. Następnie dwie najlepsze drużyny zagrają w finale o złoto, a dwie kolejne o brąz. Będę też na tej samej zasadzie spotkania o 5. i 7. miejsce.

W przypadku porażki w derbach Arki do gry o medale wróci Lechia Gdańsk, oczywiście o ile wygra na wyjeździe z KS Budowlanymi Łódź. Ale taki sukces i to za pięć punktów to obowiązek biało-zielonych. Beniaminek jeszcze nie zdobył punkty, a ostatnio ma wielkie kłopoty kadrowe.

Podopieczni Pawła Lipkowskiego w tej rundzie przegrali wszystkie spotkania z czołową „4” i tylko dobicie do 15 punktów pozwoli im zachować szansę na grę o mały finał jesienią. Tym bardziej że już na otwarcie rundy rewanżowej gdańszczanie zagrają w Gdyni z Arką. Ale na to starcie, jak i na rundę rewanżową, trzeba poczekać na 12 i 13 sierpnia.

Blisko 3-miesięczna przerwa w rozgrywkach ekstraligi „15” ma być wykorzystana przez „7”. Odbędą się mistrzostwa Polski w tej odmianie rugby, a przede wszystkim reprezentacja zagra w cyklu Grand Prix Series w gronie 12 najlepszych drużyn Europy.

KS Budowlani Łódź v RC Lechia Gdańsk (sobota 20.05.2017, godz. 15.00; Michałkiewicz, Giroud)

aut.: jag