Kontakt: budolodz@infocentrum.com lub 42 656 32 25

Budowlani SA i KS Budowlani mają zerwaną umowę

Dwa łódzkie kluby rugby Budowlani SA i KS Budowlani będą w tym sezonie grać w ekstraklasie, ale przez to wystąpił problem
Jeszcze w ubiegłej edycji ekstraklasy klub mistrzów Polski Budowlani Spółka Akcyjna spełniali ważny warunek licencyjny posiadania drużyn młodzieżowych, tylko dlatego, że przedstawiali w Polskim Związku Rugby partnerską umowę z Klubem Sportowym Budowlani, który pracuje z młodzieżą. W ramach tej umowy najzdolniejsi gracze z KS przechodzili za opłatą do SA. Po awansie do ekstraklasy KS Budowlani nie podzieli się już młodzieżą z Budowlanymi SA, bo sam jej potrzebuje, by spełniać warunki licencyjne. Spór gotowy.

– Polski Związek Rugby zdecydował, że jesteśmy dwoma oddzielnymi klubami w każdej kategorii wiekowej – mówił Bartosz Chudzik z KS Budowlani. – W związku z tym nie możemy prowadzić grup młodzieżowych dla oddzielnego klubu. Ponadto rozliczenia między nami, a naszymi kolegami nie przebiegały w należyty sposób. Niestety, nie za wszystkich zawodników były zapłacone należne pieniądze. Przez to umowa została zerwana i wypowiedziana dwa lata temu. Jak twierdzą działacze KS Budowlani za Patryka Reksulaka Budowlani SA zapłacili tylko 1.500 zł, a powinni 6.000. Drużynie Budowlanych SA grożą kary z powodu nieposiadania drużyn młodzieżowych. Najpierw to jest zakaz transferów, później kary finansowe do 100 tys. zł za kilka lat włącznie. Dyrektor sportowy Budowlanych SA Mirosław Żórawski nie zgadza się ze stanowiskiem KS Budowlanych i zapowiada skierowanie sprawy do sądu. Twierdzi, że umowa nadal obowiązuje. Nie wyklucza skierowania sprawy do sądu. W cieniu tego sporu obie drużyny przygotowują się do sobotniej inauracji nowego sezonu. Beniaminek KS Budowlani będzie występował pod nazwą Blachy Pruszyński Budowlani. Pozyskuje możnych sponsorów, niebawem podpisana zostanie umowa z hotelem Holiday Inn. Drużynę będzie prowadził silny sztab szkoleniowy: Przemysław Pietrzak, Maciej Pabjańczyk oraz Merab Gabunia. Klub ma w kadrze 45 zawodników, 25 z formacji młyna i 20 ataku. W drużynie beniaminka grać będą m.in. Ukraińcy Artem Hlynka, Sergii Rosikhin oraz Gruzini rekomendowani przez Meraba Gabunię: Givi Losaberidze, Bondo Pruidze, Luka Chirgadze, Erekle Cheladze. Klub może się chwalić posiadaniem młodzieżowych reprezentantów Polski. Są to: Robert Kacprowicz, Patryk Pietrakowski, Bartosz Pustkowski i Kamil Brzozowski. Grać będą też: Sebastian Gruszczyński (wyszedł ze szpitala po wypadku w Mołdawii), Paweł Poniatowski, Kacper Ławski, Michał Królikowski, Kamil Bobryk. – Naszym celem jest utrzymanie się w ekstraklasie – mówi prezes Wiesław Chudzik.
aut.: Dariusz Kuczmera

fot.: Krzysztof Staniszewski